логин:    пароль: Регистрация
Вы здесь:
  
Сізіфова праця Вікторія РУДЕНКО - «Контракты» №37 Сентябрь 2009г.

На початку осені нацвалюта різко подешевшала. 4 вересня курс долара в обмінниках сягав 9 UAH/USD, а вже 7 вересня Нацбанк виставив максимальний за всю історію існування гривні офіційний курс до долара — 7,995 UAH/USD.


Боротися зі зростанням курсу нацвалюти регулятор вирішив адміністративними заходами. З 10 вересня НБУ посилив вимоги щодо формування банками резервів: тепер фінустанови повинні наприкінці кожного місяця перераховувати на спецрахунок уже не 40% своїх обов’язкових резервів, як раніше, а 50%. Крім того, регулятор відновив вимогу щодо формування 90% резервів банків на коррахунках у НБУ в щоденному режимі, скасовану 3 серпня поточного року.

Найближчим часом Нацбанк має намір заборонити валютне кредитування (наприкінці червня Верховна Рада України прийняла відповідний закон, однак він так і не набув чинності). Скасування валютних позик має знизити попит на долари. А щоб виключити можливі спекуляції, регулятор планує заборонити банкам змінювати обмінний курс протягом одного робочого дня.

Однак адміністративні заходи можуть дати лише короткостроковий ефект. «Реально підтримати курс гривні здатні регулярні інтервенції», — упевнений начальник відділу фінансових ринків ING Wholesale Banking Олександр Печерицин. Щоправда, механізм, за яким НБУ реалізовував валюту наприкінці літа, виявився вкрай неефективним. 25 і 27 серпня регулятор провів інтервенції із продажу банкам валюти спеціально для населення. За два дні фінустанови купили $262 млн за пільговим курсом 8 UAH/USD. Але продаж дешевого долара населенню не виправдав себе і призвів до ще більшого ажіотажу: попри обмеження продавати не більш ніж $900 в одні руки, спекулянтам вдавалося купувати долари по 8,16 UAH/USD і одразу перепродавати їх за середньоринковим курсом (8,6–8,7 UAH/USD). Тільки в серпні, за даними НБУ, обсяг коштів на депозитах у національній валюті знизився на 4,2% (на 4,2 млрд грн), у той час як на валютних рахунках — зріс на 6,7%.

У вересні, за словами голови НБУ Володимира Стельмаха, регулятор готовий витратити близько $1 млрд на підтримку стабільності національної валюти. Однак, з огляду на те, що в серпні від’ємне сальдо інтервенцій Нацбанку становило $865 млн (а місяцем раніше — $1,2 млрд), доволі сумнівно, що заявленої суми вистачить для підтримки курсу. Ще одне нововведення НБУ — валютні аукціони на міжбанку. Тепер регулятор продаватиме долари тим фінустановам, які запропонують найвищу ціну. Але це може привести до того, що банки почнуть дорого продавати валюту і на готівковому ринку.

Вы здесь:
вверх