логин:    пароль: Регистрация
Вы здесь:
  
На повний зріст Дмитро СІМОНОВ - «Контракти» №13 Березень 2011р.

Чому українці нижчі за європейців і американців.


Середній зріст жителя України становить 169,3 см. За даними дослідження «Українське суспільство 1992–2010. Соціологічний моніторинг», яке проводить Інститут соціології, середній чоловік має зріст 175,3 см, жінка — 163,7 см.
Цей малозначний, з першого погляду, статистичний факт насправді несе в собі цінну інформацію. Показник середнього зросту людей — об’єктивне мірило якості життя населення. За його допомогою можна не лише судити про доходи людей, а й про ефективність системи охорони здоров’я, становище жінок у суспільстві та стан довкілля. Це джерело інформації має особливу цінність, коли офіційна державна статистика бреше, як це буває в тоталітарних країнах.

Несхожі брати
Професор Джон Комлос із Мюнхенського університету — один зі світових лідерів цього наукового напряму провів порівняння зросту людей у двох Німеччинах. З’ясувалося, що в Західній Німеччині населення вище, ніж у Східній. Професор Комлос робить недвозначний висновок: економіка Західної Німеччини створила сприятливіші умови для розвитку людського організму, ніж це було в НДР. Після падіння Берлінського муру 1989 року різниця у зрості почала нівелюватися. Так, у 1992–93 роках 19-літні призовники з колишньої ФРН були на 1,2 см вищими за своїх однолітків із НДР. Цікаво, що для вихідців із сіл ця різниця становила 1,2 см, а для городян — лише 0,7 см. А вже у 1996–1999 роках різниця у зрості знизилася до 0,5 см. При цьому для сільського населення вона скоротилася до 0,9 см, а для міських призовників стала взагалі ледь помітною — 0,1 см.
Схожа ситуація й у двох Кореях. До поділу країни у 1948 році на Півночі та Півдні середній зріст людей був однаковим — 165 см для чоловіків і 154 см для жінок. Але в міру того, як розвивалася економіка Південної Кореї, збільшувався також і середній зріст населення. До початку XXI століття південнокорейські чоловіки додали в середньому 6 см і досягли 171 см, а жінки виросли на 7 см і досягли 161 см. Населення Північної Кореї за цей час не виросло. Різниця між рівнем життя у двох частинах Кореї очевидна. До речі, дослідники не могли отримати даних щодо зросту з Північної Кореї, тож висновки зроблено на підставі вивчення кількох тисяч біженців із цієї країни.
Японія, можливо, є найяскравішим прикладом впливу економіки на людський зріст. До 1900 року зріст японців залишався незмінним — 156–157 см для чоловіків і 144–145 см для жінок. У минулому столітті тамтешнє населення додало 15 см, причому найшвидше зростання припадає саме на другу половину століття. На початку 2000-х років зріст японських чоловіків сягнув 172 см, а жінок — 160 см.

З низького старту
В Україні статистика щодо зросту людей не приховується, але її ніхто й не вивчає з погляду благополуччя та якості життя населення. Ані Джон Комлос, ані його колега доктор історичних наук Борис Миронов із Санкт-Петербурзького університету не пригадують, щоб хтось займався цими проблемами в нашій країні. Відомий український антрополог Сергій Сегеда зауважує, що його колеги останніми десятиліттями не стежили за зростом населення України. Виняток становлять кілька медичних дослідницьких установ, які вивчають зріст дітей у медичних цілях.
Середній зріст сучасних українців нижчий за зріст британців і навіть менший, ніж в американців, які давно втратили титул найвищої країни. Зріст середнього американського чоловіка сьогодні становить 177,8 см. Голландські чоловіки за зросту 185,4 см — найвищі у світі й на цілих десять сантиметрів вищі за українців. Шведи, норвежці та данці — також серед найвищих. У всіх цих країнах, як відомо, високий рівень життя. «Українському населенню, мабуть, потрібен довгий шлях, перш ніж воно наздожене решту Європи, — вважає Джон Комлос. — Показники зросту нагадують Західну Європу початку XX століття».

Їмо краще
Гарна новина: за даними Інституту соціології, середній зріст українського населення збільшується. У 2002 році він становив 168,2 см і з кожним роком додавав кілька міліметрів, наростивши 1,1 см до наших днів.
Якщо подивитися на середній зріст людей різного віку, то виявиться, що наймолодші — найвищі. Що старше покоління, то воно нижче. Найстаріші — найнижчі (але слід пам’ятати, що після 50 років зріст людини починає зменшуватися).
З огляду на це, логічно припустити, що ті, хто народився пізніше, росли за сприятливіших умов. Адже вирішальним для зросту дорослої людини стає період утробного розвитку й найперші роки життя, а після 21 року людина майже не росте. Джон Комлос вважає, що в цьому разі зміни у зрості українців свідчать про краще харчування: «Гадаю, сьогодні діти отримують краще харчування в сенсі розмаїтості продуктів, а також за рахунок меншої різниці у споживанні овочів і фруктів протягом року».
Водночас Борис Миронов набагато обережніший у висновках. Він вважає, що наведені дані можуть бути некоректними. «Але якщо вони правильні, що викликає сумнів, то можна припустити, що середній зріст населення в останні 40 років збільшувався і, відтак, біологічний статус та імовірно рівень життя населення підвищувалися», — зазначає науковець із Санкт-Петербурга.

Регіони зростання
У дрібних містах і селах України люди в середньому нижчі, ніж в обласних центрах. А найвищі українці, за статистикою, живуть у містах-мільйонниках. Це не дивно, адже майже в будь-якій країні умови життя в селі та місті відрізняються.
Найнижче населення живе в західних областях — Івано-Франківській, Львівській, Волинській, Тернопільській, Рівненської та деяких центральних областях. Найвищі українці — на півдні країни: в Одеській, Миколаївській, Херсонській, а також Полтавській і Київській областях.
Прямої залежності між ВВП на душу населення та зростом людей в області немає. Наприк­лад, індустріально розвинені області сходу з більшим ВВП потрапляють у середину рейтингу за зростом. Очевидно, що рівень урбанізації, екологія, медицина та інші чинники також вносять свою вагому лепту. Прийнято вважати, що ВВП найбільше впливає на зріст людей у бідних суспільствах — там, де доходи населення витрачаються здебільшого на харчування. У багатих країнах залежність не така сильна. Яскравий приклад — згадані американці, які за більшого ВВП на душу населення мають менший зріст, ніж західні європейці. Причиною цього вважають проблемну систему охорони здоров’я США, соціальну нерівність і пристрасть до калорійного, але некорисного фастфуду.

Високі й багаті
Цікаво, що зріст людини пов’язаний з її матеріальним становищем. Канадський журналіст Малкольм Гладуелл досліджував зріст топ-менеджерів компаній зі списку Fortune 500. У результаті виявилося, що в середньому вони на 7,5 см вищі за «середнього американця». Якщо загалом по США менш ніж 4% людей мають зріст вище 188 см (6 футів і 2 дюйми), то у групі, яку досліджував Гладуелл, їхня частка сягала 30%.
В іншому дослідженні психолог Тімоті Джадж із Флоридського університету виявив, що у США та Великій Британії додатковий дюйм (2,5 см) зросту людини дає їй в середньому $789 додаткового доходу на рік.
Щось подібне спостерігаємо й в Україні. Ті, хто, за даними соціологічного моніторингу, назвав своє матеріальне становище злиденним, мають середній зріст 167,2 см. А ті, хто вважає свої статки середніми, на 2,5 см вищі. А ті окремі, хто назвав себе «заможними», ще на кілька міліметрів вищі.

Вы здесь:
вверх