Щоб не заплатити за мобільний зв’язок та інтернет більше, ніж за проживання в готелі, українцям доводиться бути пильними і спритними
Про те, що приймати дзвінки й телефонувати самому з мобільного з-за кордону дорого, знає кожен абонент будь-якого вітчизняного оператора. Базові тарифи на роумінг стабільно високі. Так, у «Київстару» на вхідні дзвінки встановлено розцінки від 9 до 25 грн, на вихідні — від 9 до 35 грн. У МТС тарифна політика схожа — вхідні коштують від 8 до 30 грн, а вихідні від 8 до 36 грн. «Астеліт» (life:)) бере з абонентів 13 грн за вхідні і 13–30 грн за вихідні. Цей діапазон цін містить у собі всі країни — як СНД, так і далекого зарубіжжя.
«Кусаються» й базові тарифи на мобільний інтернет наших операторів: всі вони вказують ціну за цю послугу в кБ (5 грн за 50 кБ у «Київстар», і 12 грн за 100 кБ в «Астеліт» та МТС), і це може ввести безтурботного абонента в оману щодо низької вартості послуг.
Чому так дорого?!
Вітчизняні оператори стверджують, що роблять усе можливе для зниження тарифів, але не все в їхніх руках. «Базовий тариф на послуги міжнародного роумінгу формується з різних компонентів: ціна послуг приймаючих закордонних операторів (хвилини дзвінків, SMS, мегабайти), ціна послуг транзитних операторів, мережі яких використовуються для передачі трафіку; і ціна послуг «домашнього» оператора. Найбільший «внесок» в остаточний тариф робить ціна послуг закордонних операторів зв’язку. Якщо операторам вдається домовитися про взаємовигідні знижки, роумінгові тарифи можуть знижуватися. Та закордонні оператори зазвичай захищають свій ринок і прагнуть компенсувати зниження внутрішніх тарифів для своїх абонентів за рахунок високої ціни на послуги для абонентів закордонних операторів, — пояснив Контрактам «математику» роумінгу Максим Деревянко, менеджер департаменту тарифів і продуктів «Київстар». — Тож в окремих країнах базові тарифи на міжнародний роумінг можуть сягати кількох доларів за хвилину. Крім того, ціна залежить від кількості транзитних мереж, що беруть участь в обміні трафіком. У тих країнах, з якими українські оператори мобільного зв’язку організували прямі наземні включення, тарифи на міжнародний роумінг нижчі. Однак є географічні напрямки, де для передачі трафіку необхідно задіяти кілька транзитних мереж, як, наприклад, при дзвінку з України до країн Азії або Африки. Відповідно, і ціна такого дзвінка буде вищою, ніж ціна дзвінка до прикордонних країн».
При цьому всі оператори визнають, що надавати послуги роумінгу своїм абонентам їм вигідно. Та й із кожним роком кількість голосових хвилин, використаних у роумінгу, зростає. Так, у 2012 році абоненти «Київстар» наговорили з-за кордону на 48% більше, ніж у 2011 році. А за 5 місяців 2013 року кількість дзвінків у роумінгу збільшилася на 38% порівняно з аналогічним періодом 2012 року. Щоправда, у компанії таку радісну динаміку пов’язують зі спецтарифом «Супер віза» і численними акціями, розробленими для клієнтів міжнародного роумінгу. Споживання послуг дата-роумінгу також зростає, хоча й не так стрімко: у першій половині 2013 року інтернеттрафік у міжнародному роумінгу збільшився на 11% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року.
У прес-службі МТС Контрактам розповіли, що в період 2007–2012 років інтернет-трафік, який споживався абонентами МТС у роумінгу, збільшився учетверо. «Це не мало, але могло бути ще більше, якби не високі тарифи, які встановлюють оператори Євросоюзу для операторів не з єврозони. Три роки тому в Євросоюзі почався рух щодо зниження тарифів у роумінгу між країнами зони, і, щоб компенсувати недоотримані доходи від внутрішнього роумінгу, європейські оператори встановили доволі високі тарифи для операторів з тих країн, які не входять до Євросоюзу. Для порівняння, в нашій мережі обсяги користування за цей самий час зросли більш ніж у 20 разів (а якщо з урахуванням нашого 3G, то майже в 70 разів)», — так прокоментували в МТС динаміку роумінгу.
У пакеті дешевше
Контракти поставили провідним мобільним операторам країни пряме запитання: «Чи можна очікувати зниження цін на послуги міжнародного роумінгу?». «Так, — відповіли оператори. — Ми плануємо знизити тарифи в рамках конкретних тарифних планів і спецпакетів». Тобто, робимо сміливе припущення, що на зниження базових тарифів найближчим часом розраховувати не варто, а треба не лінуватися й вивчати докладно інформацію про такі пакети й акції, які знову ж таки є сьогодні в усіх операторів.
Наприкінці минулого року «Київстар» запустив послугу «Супер віза», в якій за щоденної вартості 16 грн надається 20 безкоштовних хвилин на дзвінки у країнах СНД та в Італії. За словами Максима Деревянка, це саме той випадок, коли оператори, які входять до складу великої міжнародної телекомгрупи, можуть встановлювати взаємні знижки на роумінг. Є в оператора і пакет «Європа» для дзвінків з Австрії, Бельгії, Греції, Нідерландів, Іспанії, Швейцарії, Великої Британії та Північної Ірландії. У його рамках можна купити строком на 10 днів 20 або 70 безкоштовних хвилин для дзвінків на телефонні номери абонентів України, абонентів країн Європи і для будь-яких вхідних. Їхня вартість становить 30 і 90 грн відповідно. Тобто хвилина вихідних коштує 1,25 грн, що у 10 разів дешевше стандартного тарифу оператора.
Оксана Рудюк, начальник департаменту зовнішніх і корпоративних зв’язків life:), розповіла, що для охочих заощадити в роумінгу оператор пропонує стартовий пакет Travel life:), у якому вхідні дзвінки коштують від 2,49 грн за хвилину, і мобільний інтернет від 0,29 грн за Мбайт. Усі абоненти тарифу безкоштовно отримують дзвінки від абонентів life:) з України, не сплачують за з’єднання, абонентська плата відсутня.
З листопада 2012 року «МТС» запустила в роумінгу додаткову послугу «Безкоштовні вхідні». У її рамках абоненти можуть замовити прийнятний для себе пакет безкоштовних вхідних хвилин: «СНД та Європа» або «Увесь світ» вартістю від 25 до 100 грн. У першому випадку за ці гроші можна отримати 25 хвилин на день. 50 хвилин вхідних на 7 днів у пакеті «Увесь світ» обійдеться абонентові у 100 грн. За стільки ж і на такий самий період можна купити 100 хвилин у пакеті «СНД і Європа». Тобто хвилина вхідного дзвінка коштуватиме гривню, це у 12 разів дешевше базового тарифу оператора. Втім, проблеми дорогих вихідних дзвінків ця пропозиція не вирішує.
Базові тарифи
на роумінг українських мобільних операторів, грн
Абонентам МТС також пропонується послуга «Бон Вояж». У ній вартість вхідних і вихідних дзвінків на будь-які напрямки становить 5 грн за хвилину за ціни активації послуги у 25 грн. Термін дії сервісу обмежений тижнем від дати підключення. Купивши його, абонент зможе телефонувати утричі дешевше, ніж за стандартними тарифами оператора. А отримувати дзвінки у два з половиною рази дешевше.
З весни 2012 року оператор також розпочав продаж пакетів для активних користувачів роумінгу — «МТС Travel», що дозволяють абонентам здійснювати вихідні та приймати вхідні дзвінки в будь-якій країні світу за тарифами 3,57–4,97 грн за хвилину розмови, що в 2,5–3 дешевше стандарту. Вартість стартового пакета становить 99 грн, з яких 40 залишається на рахунку.
Картки мандрівників
Альтернативою роумінгу провідних операторів є туристичні SIM-картки (тревел-сіми), що працюють у 195 країнах світу. У 140 країнах (включно з Європою, Туреччиною, Єгиптом) вхідні дзвінки будуть безкоштовними. Вартість вихідних дзвінків з них справді вигідно відрізняється від роумінгових тарифів і стартує від $0,29/хв. Вартість хвилини розмови між абонентами становить 25 центів, а діє вона в усіх країнах з безкоштовними вхідними. Доволі невисока й вартість інтернету — денний GPRS-пакет, що містить у собі 10 безкоштовних МБ, коштує лише $1,9. А базовий тариф на інтернет становить $0,65 за 1 МБ. На нашому ринку працює кілька брендів туристичних SIM-карток. Тарифи в усіх однакові. «TravelSiM — це наша зареєстрована марка з 2007 року. І інші телеком-продукти так називати не можна, — уточнила Контрактам Тетяна Атлашова, PR-менеджер TravelSiM Україна. — Наш пакет коштує 100 грн, але на ньому вже є 7 доларів балансу, у інших операторів — ціна за порожній пакет. Ми даємо 5 МБ у подарунок інтернету всім абонентам, не лише новим».
Відносна дешевизна дзвінків забезпечується завдяки технології USSD Call back, що переводить вихідний дзвінок у вхідний. Та є все ж таки і в цьому варіанті маленький нюанс: у випадку з «Тревел сім» абонент отримує SIM-картку з іноземним номером телефону, таким чином, його близькі при дзвінках на такий номер матимуть додаткові витрати (відповідно до тарифів мобільних операторів).
Головний мінус туристичних SIM-карт полягає в тому, що під час перебування в поїздці абонент може пропустити багато потрібних дзвінків, бо не всі знатимуть його «дорожній номер». Для вирішення цієї проблеми існує кілька варіантів — від розсилання SMS зі своїм тимчасовим номером за базою основних контактів до переадресації на «дорожній номер» з основного українського.